Rodiny, ktoré sa starajú: Čas uznať neformálnych opatrovateľov ako súčasť sociálneho piliera EÚ

Návrh príspevku do diskusie o revízii Akčného plánu Európskeho piliera sociálnych práv

Prispievateľ:

SILVERGON – slovenský sociálny projekt zameraný na podporu rodín a neformálnych opatrovateľov prostredníctvom digitálnych nástrojov, plánovania starostlivosti a komunitnej pomoci.

Text príspevku:

V rámci pripravovanej revízie Akčného plánu Európskeho piliera sociálnych práv odporúčame venovať väčšiu pozornosť skupine, ktorá dlhodobo nesie značnú časť zodpovednosti za starostlivosť: neformálnym opatrovateľom – najmä pracujúcim ženám v strednom veku, ktoré kombinujú zamestnanie a opateru v rodine.

Na základe našej dlhodobej práce s rodinami a opatrovateľmi na Slovensku vnímame tri opakujúce sa javy:

  • Neviditeľnosť a nízke sebauvedomenie: Mnohí ľudia si neuvedomujú, že sú v opatrovateľskej roli. Starostlivosť vnímajú ako morálnu povinnosť, nie ako formu práce, ktorá by si zaslúžila podporu a uznanie.
  • Tichá únava: Opatrovateľky a opatrovatelia často žijú pod dvojitým tlakom – pracujú a zároveň sa starajú. Únava sa hromadí, no pomoc nevyhľadávajú – z neinformovanosti, hanby alebo preto, že neveria, že by im systém rozumel.
  • Chýbajúca podpora zo strany zamestnávateľov: Väčšina pracovísk nemá nastavené mechanizmy na identifikáciu a podporu zamestnancov s opatrovateľskými povinnosťami. Flexibilita či dočasná úľava sú skôr výnimočné než štandard.

Zároveň však pozorujeme, že aj malé zmeny – napríklad možnosť práce z domu raz týždenne, jednoduchý nástroj na plánovanie úloh v starostlivosti či rozhovor s koordinátorom podpory – vedú k zvýšeniu loajality, zníženiu stresu a udržaniu zamestnania.

Skúsenosti z praxe potvrdzujú, že najzraniteľnejšou skupinou sú často tzv. „neviditeľní opatrovatelia“ – ľudia, ktorí ešte pracujú, no už žijú pod dvojnásobným tlakom. Práve včasná identifikácia a podpora tejto skupiny má najväčší preventívny efekt. Odporúčame preto, aby EPSR podporil vznik komunitných a pracoviskových nástrojov, tzv. care navigátorov a jednoduchých digitálnych pomôcok (napríklad plánovačov úloh či domácich plánov starostlivosti), ktoré pomôžu mapovať a odbremeniť tieto rodiny – ešte predtým, než dôjde k vyhoreniu alebo odchodu z trhu práce.

Na základe týchto poznatkov navrhujeme, aby revidovaný Akčný plán EPSR:

  1. Explicitne zahrnul neformálnych opatrovateľov medzi cieľové skupiny v rámci princípov č. 9 a 18, a to nielen v kontexte dlhodobej starostlivosti, ale aj zamestnaneckých práv, prevencie vyhorenia a podpory rovnosti príležitostí.
  2. Podporil členské štáty v testovaní inovatívnych nástrojov na úrovni pracovísk a komunít, ktoré pomáhajú identifikovať opatrovateľov medzi zamestnancami, ponúkajú im navigáciu v systéme a umožňujú plánovať starostlivosť zrozumiteľne a dostupne.
  3. Zvážil vytvorenie európskeho rámca pre uznanie „pracovísk ústretových k zamestnancom s opatrovateľskými povinnosťami“, po vzore existujúcich iniciatív v Kanade (Caregiver-Friendly Workplace Policies). Okrem toho odporúčame zohľadniť zistenia štúdie The Caring Company (Harvard Business School), ktorá ukazuje, že podpora starajúcich sa zamestnancov vedie k nižšej fluktuácii a vyššej lojalite – teda je prínosná nielen pre ľudí, ale aj pre firmy a ekonomiku ako celok.
  4. Podporil využívanie existujúcich národných nástrojov, ako je povinný sociálny fond zamestnávateľov, na interné vzdelávanie, odľahčovacie služby a podporu opatrovateľov – bez potreby nových dotačných schém.
  5. Zahrnul podporu celoživotného vzdelávania aj pre neformálnych opatrovateľov, vrátane prístupu k bezplatným online kurzom, webinárom a nástrojom na zvládanie stresu a zlepšovanie starostlivosti.

SILVERGON ako slovenská sociálna inovácia ukazuje, že aj v podmienkach strednej a východnej Európy je možné podporovať opatrovateľov cez jednoduché, prístupné a zmysluplné nástroje. Vnímame to ako doplnenie systémovej starostlivosti, nie jej náhradu.

Neformálni opatrovatelia nie sú okrajovou skupinou. Sú chrbtovou kosťou sociálnej súdržnosti. Ak ich nezačneme počúvať a podporovať, riskujeme preťaženie rodín aj odliv pracovnej sily. Akčný plán EPSR má šancu túto perspektívu zmeniť – a práve preto sa do tejto konzultácie zapájame.

S úctou,
Tím SILVERGON
silvergon.com

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prečítajte si viac o spôsobe ich použitia.