Spomeňte si na najstaršieho žijúceho člena vašej rodiny, možno otca, mamu, alebo starého rodiča. Kde a kedy sa narodil? Aké príbehy prežil, koho významného stretol, či aké zaujímavé miesto navštívil?
Alebo, čo je možno ešte dôležitejšie, aké kľúčové rodinné udalosti si váš príbuzný pamätá, o ktorých vám už nikto iný nemôže porozprávať. A nakoniec, čo si budú vaše deti a vnúčatá pamätať o vašich rodičoch a starých rodičoch?
Výhody zdokumentovania životného príbehu
Tieto typy spomienok – spojenie globálnej aj osobnej perspektívy – sú dôvodom, prečo je zachytenie životného príbehu vášho blízkeho seniora také cenné. Ak to neurobíte vy, je celkom dobre možné, že sa navždy stratia a vaša rodina príde o časť svojej identity a jedinečnosti, ktorá ju odlišuje od zdanlivo generickej masy súčasného preľudneného sveta.
Bez ohľadu na to, akú metódu použijete, záznam o životnej histórii vášho príbuzného sa môže stať neoceniteľným rodinným dedičstvom, ktoré si budú nasledujúce generácie vážiť.
Zachytenie životného príbehu je však prospešné aj pre seniorov, ktorí ich zdieľajú. Pre staršiu osobu môže rozprávanie ich spomienok a príbehov pomôcť zachovať si pamäť a kognitívne funkcie, čo im umožní znovu prežiť dôležité udalosti. Zdieľanie ich príbehov s vami a mladšími členmi vašej rodiny tiež pomáha posilňovať medzigeneračné vzťahy a umožňuje seniorom cítiť, akí sú cenení a dôležití pre celú rodinu.
Prístupy k zaznamenaniu životného príbehu
Zaznamenanie „životného príbehu“ so seniorom nemusí byť namáhavý alebo časovo náročný proces. Aj keď sa to nazýva životný príbeh, nemusí (a pravdepodobne by nemal) zahŕňať celý jeho život. Existuje viacero spôsobov, ako môžete vytvoriť spomienky, ktoré stojí za to zachovať, bez toho, aby ste sa snažili pomôcť svojmu príbuznému napísať memoáre celého života. Jediným obmedzením je vaša predstavivosť. Tu je niekoľko nápadov, ktoré vám pomôžu začať.
Jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako zachytiť životný príbeh, je zaznamenať ich ako video a existuje veľa dôvodov, prečo je to dobrá voľba. Táto forma umožňuje viesť rozhovor medzi vami a osobou, ktorej spomienky uchovávate, takže je to osobné a príjemné pre vás oboch. Hovoriť na kameru je pre väčšinu seniorov ľahko zvládnuteľná úloha, zatiaľ čo písanie alebo diktovanie môže byť ťažšie. To vám tiež umožní zachytiť nielen samotný príbeh, ale aj hlas, tvár a výrazy vašej milovanej osoby, keď ho rozprávajú.
Tipy, ako vytvoriť dobré video so životným príbehom:
- Udržujte ho krátke – nie dlhšie ako hodinu – aby ste predišli nadmernej únave svojho rozprávača. Ak chcete viac príbehov, urobte ďalšie video v iný deň.
- Vyberte si miesto s dobrým celkovým osvetlením.
- Zamedzte rozptyľovaniu vášho blízkeho a obmedzte hluk v pozadí. Video bude ťažké sledovať, ak je hlas vášho rozprávača nejasný alebo prerušený inými zvukmi.
Pre seniorov, ktorí majú radi písané slovo, je písanie na klávesnici alebo rukou písané príbehy ďalším spôsobom, ako ich zachovať. Hoci písomnému záznamu chýbajú výrazy a ľudské interakcie videa, môže byť jednoduchšie uchovať a zdieľať ho s ostatnými členmi rodiny, najmä s príbuznými, ktorí sú menej technicky zdatní. Ručne písaný príbeh môže byť naskenovaný a zdieľaný s ostatnými členmi rodiny, spolu s dobovými fotografiami, aby si ho všetci mohli vychutnať.
Ak sa rozhodnete pre písomnú verziu, dbajte na fyzické schopnosti seniora. Jednou z možností je aj to, že váš blízky bude príbeh rozprávať a vy ho zaznamenáte.
Nápady na rozhovory o životnom príbehu
Keď sa rozhodnete, aké médium použiť pre životné príbehy, je čas začať – ale ako? Zaznamenávanie spomienok z dlhého života staršieho milovaného človeka môže znieť ako skľučujúca úloha. Namiesto toho, aby ste seniorovi predstavili prázdnu stránku alebo všeobecnú tému, použite techniky rozhovoru na vyvolanie spomienok, ktoré sú živé, špecifické a samozrejme nezabudnuteľné.
Najprv použite otvorené otázky. Ak je možné na otázku odpovedať áno/nie alebo niekoľkými slovami, potom je menej pravdepodobné, že vyvolá zaujímavú spomienku. Vyhnite sa otázkam ako „čo je vaše obľúbené“ alebo „čo si myslíte“ (pokiaľ ich nepoužijete ako prvú časť viacdielnej otázky) a namiesto toho položte otázky začínajúce slovami „povedz mi o“, „kedy si to urobil“ alebo „prečo“.
Potom udržujte živú konverzáciu. To znamená pýtajte sa ďalšie otázky, keď niečo znie zaujímavo. Pamätajte, že vaším cieľom je odhaliť zaujímavé príbehy a spomienky, takže keď počúvate, sledujte emócie. Ak váš blízky spomenie niečo, čo ho dojalo alebo bolo pre neho nejakým spôsobom dôležité, položte sa na to viac otázok – pravdepodobne je tam skvelý príbeh.
Ak chcete pomôcť zúžiť príbehy a dať príbehu určitú štruktúru, zvážte použitie témy. Môžete napríklad urobiť jednu časť životného príbehu zameranú na konkrétnu kategóriu, napríklad milostné príbehy. Pýtajte sa na ich milostný príbeh so svojím partnerom, o minulej láske, ktorá im zlomila srdce (alebo koho srdce zlomili), o milostnom príbehu priateľa alebo súrodenca, ktorý bol pre nich zmysluplný alebo inšpirujúci, a o ich obľúbenom milostnom príbehu celebrít z detstva.
Ďalšou kategóriou by mohli byť dobrodružné zážitky: čas, keď išli na prechádzku, alebo len dobrodružné hry, ktoré vymysleli v detstve. Historické udalosti môžu tiež poskytnúť zaujímavé perspektívy: požiadajte ich, aby si vybrali 3 najdôležitejšie historické udalosti svojho života a povedali vám príbeh o tom, kde boli, keď sa to stalo a čo si o tom v tom čase mysleli.
Ďalším spôsobom, ako dať štruktúru životnému príbehu, je použitie rekvizít. Požiadajte seniora, aby priniesol svoju obľúbenú fotoknihu a povedal vám príbehy skryté za najlepšími fotografiami. Alebo ich požiadajte, aby našiel zmysluplné predmety vo svojom dome a povedal vám príbeh za každým z nich.
Otázky týkajúce sa životného príbehu
Aj keď je dôležité vyhnúť sa nepružnému nasledovaniu schémy rozhovoru o životnom príbehu, môže byť užitočné mať vopred pripravené nejaké otázky, aby sa rozprúdil rozhovor a spomienky. Len venujte pozornosť zaujímavým príbehom, keď sa objavia, a neponáhľajte sa dostať cez zoznam vopred pripravených otázok.
Tu je niekoľko nápadov na otázky, ktoré vám pomôžu začať.
Otázky o detstve a rodine:
- Ktorá bola vaša obľúbená izba v dome, kde ste vyrastali a prečo? Aké aktivity ste tam robili?
- Kto bol váš najlepší priateľ z detstva? Ako ste sa s nimi zoznámili? Aké boli vaše obľúbené hry?
- Aké rodinné tradície ste mali ako dieťa? Ktorí ďalší členovia rodiny boli súčasťou týchto tradícií?
- Povedzte mi o dni, ktorý si pamätáte, že ste strávili s rodičom alebo iným dospelým a čo ste spolu robili?
- Aký bol najlepší darček, aký ste kedy dostali ako dieťa? Bolo to niečo, o čo ste dlho žiadali a chceli, alebo to bolo prekvapenie?
- Aká je vaša najobľúbenejšia alebo najzábavnejšia spomienka na každého z vašich súrodencov? Čo ste spolu hrali? O čo ste bojovali?
- Ako ste sa zoznámili so svojím partnerom? Čo ste si o nich mysleli, keď ste ich prvýkrát videli? Ako ste spolu začali chodiť?
- Milovali ste niekoho predtým, ako ste stretli svojho partnera? Čo sa stalo v tomto vzťahu?
- Aký je váš obľúbený alebo najzábavnejší príbeh o každom z vašich detí?
- Čo obdivujete na každom zo svojich detí?
Otázky o histórii a kultúre:
- Aká bola najdôležitejšia historická udalosť, ktorú si pamätáte? Kde ste boli, keď ste sa o tom dozvedeli? Čo ste si o tom vtedy mysleli? Prečo to bolo dôležité?
- Akú celebritu ste obdivovali, keď ste boli mladí? Stretli ste sa niekedy s nejakými slávnymi ľuďmi, a ak áno, ako ste sa s nimi stretli a čo si o nich myslíte?
- Aký bol tvoj obľúbený film ako dieťa alebo tínedžer? Kedy ste ho prvýkrát videli a s kým ste ho sledovali? Obľubujete ho aj teraz a prečo?
- Aká bola vaša obľúbená kniha ako dieťa alebo tínedžer? Prečo sa vám v nej páčilo? Predstavovali ste si, že ste jednou z postáv, a ak áno, ktorá a prečo?
Otázky týkajúce sa jej/jeho:
- Aký bol váš najväčší úspech v živote? Na čo ste najviac hrdý? Prečo je pre vás tento úspech dôležitý?
- Čo bolo vašou najväčšou výzvou v živote a ako ste ju prekonali? Ak by ste mohli čeliť tejto výzve znova, zvládli by ste ju inak?
- Aké boli vaše ciele v detstve? A aké, keď ste boli dospelý? Aké sú vaše ciele teraz? Aké ciele ste dosiahli a ktoré sa zmenili?
- Aká je vaša najlepšia rada do života, o ktorú by ste sa chceli podeliť so svojimi deťmi a vnúčatami?
Najdôležitejšie je, že takýto rozhovor, alebo ho môžeme nazvať cvičenie o životnom príbehu môžete využiť ako príležitosť stráviť čas so seniorom, ktorého máte radi. Väčšina starších ľudí má tisíce príbehov, o ktoré sa chcú podeliť. Tým, že si nájdete čas na pýtanie sa a počúvanie, získate privilégium počuť celoživotné spomienky, ktoré potom môžete odovzdávať z generácie na generáciu.